Szczegóły baraży o awans z 4. ligi do 3. ligi: zasady, terminy i organizacja
Podkarpacki Związek Piłki Nożnej ogłosił oficjalne terminy meczów barażowych o awans do III ligi. Wcześniej odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków piłki nożnej z województw podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, podczas którego ustalono szczegóły organizacji tych rozgrywek.
Decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej, odpowiedzialność za przeprowadzenie meczów barażowych spoczywa na Podkarpackim Związku Piłki Nożnej.
Mecze półfinałowe o awans do III ligi w grupie IV zaplanowano na 18 i 19 czerwca (środa/czwartek) o godzinie 17:00, natomiast finał odbędzie się 22 czerwca (niedziela) o tej samej porze. Jeśli oba kluby wyrażą zgodę, istnieje możliwość zmiany daty i godziny spotkania, pod warunkiem uzyskania akceptacji od organizatora rozgrywek.
Pod koniec roku w siedzibie Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej zostanie przeprowadzone losowanie, które zadecyduje o gospodarzach meczów półfinałowych i finałowych.
ZASADY UDZIAŁU W BARAŻACH
Do udziału w rozgrywkach barażowych dopuszczone będą jedynie kluby, które zakończą sezon na 2. miejscu w swoich grupach IV ligi oraz posiadają licencję uprawniającą do gry w III lidze w sezonie 2025/2026.
W przypadku, gdy klub nie uzyska wymaganej licencji, nie zostanie dopuszczony do baraży, a jego przeciwnik, zgodnie z wynikami losowania, awansuje automatycznie do kolejnego etapu. Analogiczne rozwiązanie stosowane jest w przypadku rezygnacji klubu z udziału w meczu barażowym. Termin przekazania potwierdzenia posiadania licencji oraz decyzji Komisji ds. Licencji III Ligi, grupa IV, do Podkarpackiego ZPN wyznaczono na 5 czerwca 2025 r.
Kluby mają obowiązek poinformować o rezygnacji z udziału w barażach najpóźniej 4 dni przed terminem meczu. Brak takiej informacji lub nieobecność na meczu bez uprzedzenia skutkuje nałożeniem kary finansowej w wysokości 3000 zł. Środki te zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz wynagrodzenie sędziów.
ZASADY ROZGRYWEK
Gospodarzami meczów półfinałowych baraży (jedno spotkanie) w parach drużyn 1 i 2 będą zespoły wylosowane jako pierwsze w danej parze. Z kolei gospodarzem finałowego meczu barażowego będzie zwycięzca pary nr 1 (jedno spotkanie).
W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry, przeprowadza się dogrywkę trwającą 2×15 minut. Jeśli po dogrywce nadal nie zostanie wyłoniony zwycięzca, rozstrzygną rzuty karne (początkowo po 5 i ewentualnie kontynuowane, aż do momentu, gdy jedna drużyna nie trafi).
Każda drużyna w rozgrywkach barażowych może dokonać pięciu zmian zawodników, przy czym wymiany muszą odbywać się w przerwach – pomiędzy pierwszą a drugą połową oraz w maksymalnie trzech przerwach w grze.
W rozgrywkach barażowych obowiązkowe jest, by na boisku przynajmniej dwóch zawodników miało status młodzieżowca (w sezonie 2024/2025 młodzieżowcem jest zawodnik z rocznika 2004 lub młodszy).
Na boisku może jednocześnie grać tylko dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej, zgodnie z Uchwałą nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku, która określa zasady dotyczące liczby zawodników cudzoziemców spoza UE w meczach piłki nożnej.
Pozostałe zasady oraz organizacja baraży będą zgodne z Regulaminem Rozgrywek III Ligi na sezon 2024/2025.
OBSADA SĘDZIOWSKA
Do meczów barażowych wyznaczeni zostaną sędziowie, którzy posiadają co najmniej 3. klasę sędziowską, wybrani przez Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej we współpracy z kolegiami sędziów z województw lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Sędziowie będą pochodzić z Związku Wojewódzkiego, który nie jest związany z daną parą drużyn. Ekwiwalenty sędziowskie w meczach barażowych będą zgodne z obowiązującymi stawkami dla III ligi. Koszty związane z ekwiwalentami sędziowskimi pokrywają kluby gospodarzy baraży.
Podkarpacki Związek Piłki Nożnej