Karty Historii – 1986 – „Żuraw” Żurawiczki: Zadecydował wiosenny finisz
Bardzo udany był dla piłkarzy LZS „żuraw” Żurawiczki ich piąty sezon w przemyskiej klasie okręgowej. W minionych latach bywali w czołówce, zajmowali czwartą i piątą lokatę, ale nie mogli przeskoczyć w tabeli Pogoni Lubaczów i JKS Jarosław. Po ubiegłorocznej reorganizacji rozgrywek i stworzeniu przemysko-krośnieńskiej klasy „M”, przed żurawiem otworzyła się szansa odegrania czołowej roli w rywalizacji.
Jesień nie zapowiadała sukcesu, przynosząc tylko czwarte miejsce ze stratą 4 pkt. do lidera Żurawianki. Po intensywnej, po raz pierwszy tak pracowicie spędzonej przerwie zimowej, pokazał wreszcie żuraw, na co go faktycznie stać. Zdobył w rundzie rewanżowej 22 z 26 możliwych do zdobycia punktów, przy imponującym stosunku bramkowym 34-9. Efektem skutecznego finiszu było, jak wiemy, pierwsze miejsce w klasie okręgowej i upragniony awans do klasy „M” — zdobyty dzięki 17 zwycięstwom i 5 remisom przy zaledwie 4 porażkach w całych rozgrywkach. To, jak dotąd, największy sukces klubu z 37-letnią „metryką”, prowadzącego oprócz zespołu seniorów także drużynę juniorów grającą w klasie „A”.
Awans zobowiązuje. Ambicją beniaminka klasy „M” jest — na początek — utrzymanie się w tych rozgrywkach, a następnie stworzenie zespołu, który w niedalekiej przyszłości mógłby nawiązać walkę z najlepszymi.
Wierzą w realność tych planów nie tylko piłkarze, ale i ich wieloletni sprawdzeni sojusznicy, wspierający ich na co dzień. Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół Rolniczych, Gminna Spółdzielnia „SCH”, Bank Spółdzielczy w Zarzeczu oraz OSP w Żurawiczkach. Już dziś lokalni kibice futbolu myślą o występach na trudnym dla rywali boisku w Żurawiczkach drużyn Polnej, Czuwaju, Polonii, Pogoni, JKS (nie tak dawno zostawiały tu nierzadko komplet punktów), przy Czarnych Jasło. Zresztą będą tu tłumnie zjeżdżać nawet mieszkańcy Przeworska i okolicznych miejscowości, bo „Żuraw” jest aktualnie najwyżej notowanym zespołem Przeworszczyzny.
W minionym sezonie barw drużyny bronili: bramkarze — Stanisław Wydra i Janusz Stanowski; obrońcy — Jerzy Tytuła, Florian Stec, Jan Bieniasz, Wiesław Kruk, Bronisław Michalik i Krzysztof Piątek; rozgrywający i napastnicy — Stanisław Bieniasz, Stanisław Dziad, Zbigniew Jamrozy, Wiesław Gujda, Marek Kowalczyk, Waldemar Wychodnik, Ryszard Wiśniewski, Jerzy Rut i Krzysztof Tytuła. Trenerem zespołu jest Jan Bieniasz, zaś kierownikiem — Stanisław Krupa.
W minionych rozgrywkach najlepszymi strzelcami drużyny byli: St. Bieniasz — 12 goli, W. Gujda — 9, W. Wychodnik — 7 oraz F. Stec i W. Kruk — po 6.
Źródło: Stadion, Nr 29 (1509), 28 lipca 1986 r.