Adam Onyszczuk – #DziałaczWterenie „W ogniu pytań”
Naszym gościem w programie „W ogniu pytań” był Adam Onyszczuk – Członek Zarządu Podokręgu Rzeszów oraz wspólnie z Łukaszem Krawczykiem zarządza futsalem podkarpackim.
Zawodowo – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie
W podkarpackiej piłce od 2013 roku. W środowisku piłkarskim ostatnio rozpoznawany jako #DziałaczWterenie.
Pomaga również nieodpłatnie pozyskiwać środki finansowe dla klubów sportowych w ramach Programu KLUB. W 2021 wspólnie z zespołem pozyskał 270 tys. zł
Od dwóch lat wręcza statuetki „Złotego Buta” dla najlepszych strzelców klas okręgowych w Podkarpackim ZPN.
Jego motto: „Czyny mówią głośniej niż słowa”
Poniżej treść naszej rozmowy:
1. Od ilu lat pracuje już Pan w Zarządzie Podokręgu Rzeszów?
W Zarządzie Podokręgu Rzeszów jestem od tej kadencji czyli 2020 roku. Jest to funkcja społeczna.
2. Na czym dokładnie polega Pana praca?
Przed wyborami w Związku deklarowałem, że będę promował lokalne kluby sportowe, głównie z niższych lig, stąd moje częste wyjazdy na mecze piłkarskie. W okresie zimowym organizuję lub koordynuję wspólnie z Wydziałem Futsalu rozgrywki futsalowe na Podkarpaciu.
3. Wiemy również o tym, że pomaga się Pan zdobyć dofinansowania klubom. Kluby proszą o pomoc czy po prostu stara się Pan wyszukiwać kluby, które tej pomocy potrzebują?
Faktycznie wspieram kluby w pisaniu wniosków do Ministerstwa Sportu w ramach Programu KLUB. Każdy klub może do mnie zwrócić się z taką prośbą, nie pobieram żadnych opłat. Są kluby, które same zgłaszają się, czasami to ja zwracam się do nich, zwłaszcza wtedy kiedy ich wniosek rok temu był odrzucony. Rok temu udało się pozyskać aż 270 tys. zł dla klubów. Dla wielu klubów to duża pomoc finansowa.
4. Jak ocenia Pan poziom sportowy w jarosławskiej lidze okręgowej?
Byłem kilka razy na meczu okręgówki w Waszym regionie w tym sezonie, w Urzejowicach w meczu z Pogoń-Sokół Lubaczów oraz na meczu Orzeł Przeworsk – Piast Tuczempy. Kilka zaproszeń czeka jeszcze w kolejce, niestety nie da się być wszędzie. W tym sezonie jarosławska liga okręgowa jest wyjątkowo silna. Po spadku kilku drużyn z 4 ligi na pewno rywalizacja będzie większa, choć w tym sezonie wydaje się, że Pogoń-Sokół Lubaczów jest poza zasięgiem.
5. Sokół – Pogoń Lubaczów ma szanse zaprezentować się lepiej w przypadku awansu w 4 lidze niż w ostatnich latach MKS Kańczuga, Orzeł Przeworsk czy Start Pruchnik?
Myślę, że tak. Prezes Robert Machczyński z wyprzedzeniem robi transfery z myślą o 4 lidze. Trzeba przyznać, że sprowadzone osoby robią wrażenie na kibicach. Są to zawodnicy, którzy grali w 3 lidze. To pokazuje, że ambicje klubu z Lubaczowa są bardzo duże.
6. Stal Rzeszów zagra w przyszłym sezonie „o punkty” ze Stalą Mielec?
Bardzo chciałbym, żeby tak było. Stal Mielec mimo sprzedaży swojego najlepszego zawodnika, stara się punktować, więc nie powinniśmy obawiać się do końca o utrzymanie tej drużyny. Stal Rzeszów zaczęła rundę wiosenną od zwycięstwa 1:0. Do tej pory kibiców przyzwyczaili do tego, że sporo tracą, a jeszcze więcej strzelają. Wierzę, że poprawią grę w obronie i dostaną się do Ekstraklasy.
7. Od jak długiego czasu możemy śledzić Pana wywiady na kanale #DziałaczWterenie?
Na kanale Youtube – Adam Onyszczuk Działacz Sportowy oraz na profilu FB publikuję różne rozmowy z działaczami piłkarskimi. Robię to od roku czasu.
8. Skąd pojawił się pomysł stworzenia tego projektu i jak wyglądały jego początki?
Po odejściu z Komisji Informacji i Promocji postanowiłem kontynuować swoją działalność marketingową na rzecz klubów na swoim kanale. Przede wszystkim moim celem było pokazanie nowych możliwości jakie można robić dla klubów z Podkarpacia. W mediach dużo mówi się o dużych uznanych markach piłkarskich, a tam na dole też są działacze, Prezesi, którzy poświęcają całe swoje życie dla pasji, dla ukochanego klubu. Zawsze powtarzam, że nie ma dużej piłki bez małej piłki. Dlatego ostatnio zapoczątkowałem nowy program #Pasjonaci. Jeżdżąc po różnych regionach są osoby, które ciężko pracują na rzecz społeczności lokalnej. Chciałbym, żeby inni dowiedzieli się, że jeszcze są tacy ludzie. Oczywiście jest to mój subiektywny ranking na podstawie ludzi, których poznałem w trakcie działalności związkowej.
9. Na pewno ma Pan kontakt z wieloma prezesami różnych klubów. Czy nie uważa Pan, że w B i A klasach nie zrobiło się za duże „finansowanie” zawodników które przekłada się na braki kadrowe wielu zespołów?
Niestety braki kadrowe to jedno z wyzwań przed jakimi stoją Prezesi z działaczami w klubie. Pochodzę z województwa lubelskiego. Tam najczęściej była jedna drużyna na gminę, na Podkarpaciu prawie każda miejscowość ma klub. Spadek demograficzny oraz brak chętnych do gry powoduje, że coraz trudniej o zawodników. Poza tym rosnące koszty energii, gazu i innych kosztów prowadzenia klubu oraz coraz trudniejsza sytuacja małych i średnich firm sprawia, że na pewno Prezesi stoją przed dużymi wyzwaniami.
10. Jak ocenia Pan serwis informacyjny i platformę wyników na żywo jaroslaw.pilkalokalna.pl?
Bardzo się cieszę, że pojawił się nowy portal w Podokręgu Jarosław. Od pewnego czasu obserwuję Was i widzę wiele ciekawych materiałów: relacje, wywiady, ruchy transferowe. Osobiście uważam, że pełnicie bardzo ważną rolę w świecie piłkarskim. Dzięki Waszym działaniom promujecie lokalną piłkę nożną. Kibic może na bieżąco śledzić co dzieje się w danych klubach. Nie każdy może pozwolić sobie na wyjazdy na mecze, a dzięki Wam jest na bieżąco. Na pewno będę śledził platformę wyników na żywo – ciekawe rozwiązanie dla kibiców. Mam nadzieję, że po zakończeniu sezonu będzie okazja spotkać się i porozmawiać, tym razem przed kamerą, aby ludzie bardziej Was poznali.
Z tej okazji dziękuję za zaproszenie do wywiadu i zapraszam również do obserwowania mojego profilu na FB czy na Youtube. Pozdrawiam serdecznie.